2011-01-04

Wiecha na Stadionie Narodowym

Operacja big lift, czyli podniesienie konstrukcji linowej dachu Stadionu Narodowego w Warszawie, została zrealizowana w terminie.

4 stycznia – do tego dnia konsorcjum ALPINE – Hydrobudowa Polska – PBG, budujące Stadion Narodowy w Warszawie, miało czas na osiągnięcie trzeciego celu kluczowego inwestycji. I podobnie jak wcześniejsze kamienie milowe, także ten etap został zrealizowany w terminie.
We wtorek przedstawiciele inwestora, którym jest Narodowe Centrum Sportu, oficjalnie potwierdzili zakończenie z sukcesem tzw. operacji big lift. Polegała ona na uniesieniu „pajęczyny” stalowych lin o łącznej długości ponad 70 km, wraz z około 70 metrową iglicą, której czubek zawisł 100 m nad płytą boiska. Było to bardzo zaawansowane technologicznie przedsięwzięcie, unikalne w skali światowej. Podczas wtorkowej uroczystości zawieszenia symbolicznej wiechy gratulacje budowniczym stadionu złożył m.in. premier Donald Tusk.
Rozpięcie linowej konstrukcji dachu było ostatnim z pośrednich celów na budowie Stadionu Narodowego, których niewykonanie w terminie wiązałoby się z karami dla generalnego wykonawcy. Następnym celem, najważniejszym, będzie już zakończenie budowy obiektu, co – zgodnie z planem – nastąpi do 30 czerwca br.

Na skróty