Wiecha na PGE Arena Gdańsk - Aktualności - HYDROBUDOWA POLSKA S.A.
2010-07-23

Wiecha na PGE Arena Gdańsk

W najbliższą sobotę, 45 metrów nad płytą boiska stadionu budowanego w Gdańsku Letnicy, zawieszona zostanie tradycyjna wiecha, zwiastująca zbliżający się finisz montażu konstrukcji stalowej dachu.

Główna konstrukcja stalowa gdańskiego stadionu – budowanego przez HYDROBUDOWĘ POLSKA, HYDROBUDOWĘ 9, ALPINE Bau Deutschland AG, ALPINE Bau GmbH i ALPINE Construction Polska – to 82 elementy, tzw. wręgi, każdy o wadze około 66 ton. Pojedynczy wręg kształtem przypomina bumerang o długości ponad 80 metrów. Montowane są one dwuetapowo – w pierwszej kolejności wokół żelbetowej niecki stadionu stawiane są części pionowe (fasadowe), które następnie scalane są z elementami poziomymi (dachowymi). Całość obecnie podtrzymywana jest przez olbrzymie podpory, które zostaną usunięte po zamontowaniu wszystkich wręgów i połączeniu ich pierścieniem. Wówczas konstrukcja stalowa stadionu stanie się samonośna.
Pierwszy kompletny wręg stanął na PGE Arena Gdańsk w maju tego roku i teoretycznie już wówczas na stadionie mogła zawisnąć wiecha (osiągnięto bowiem najwyższy punkt budowli). Z uroczystością zaczekano jednak do lipca, bowiem dziś można już podziwiać niemal docelowy kształt konstrukcji.
A plac budowy tętni życiem i zmienia się każdego dnia. – Do końca sierpnia wszystkie wręgi będą już na swoim miejscu. Łączna waga stalowej konstrukcji sięgnie 7,2 tysiąca ton. To tyle, ile waży 18 jumbo jetów, każdy z ponad 500 pasażerami na pokładzie – obrazuje Marek Surmacewicz, dyrektor projektu z Hydrobudowy Polska. – W przyszłym miesiącu ruszymy też z montażem poliwęglanowych paneli. Już teraz na stalowej konstrukcji montowane są pierwsze płatwie aluminiowe, do których będą przytwierdzane płytki w sześciu odcieniach bursztynu. Bardzo zaawansowane są też prace związane z infrastrukturą wokół stadionu, między innymi budową parkingów – dodaje. I wskazuje, że równolegle prowadzonych jest także wiele robót, których nie widać z zewnątrz. Chodzi m.in. o prace murarskie wewnątrz trybun (szatnie zawodników, sale konferencyjne, pomieszczenia gastronomiczne), instalacyjne (wentylacja, klimatyzacja, ogrzewanie, elektryka itp.) oraz wykończeniowe.
Z okazji uroczystego zawieszenia wiechy na 24 lipca zaplanowano także kolejne „drzwi otwarte” (w godzinach od 12:00 do 17:00), podczas których wszyscy chętni będą mieli okazję do zapoznania się z postępami prac na budowie przyszłej areny Euro 2012. Przypomnijmy, że podczas kwietniowej imprezy z takiej okazji skorzystało przeszło 21 tysięcy osób!
Widowiska sportowe na PGE Arena Gdańsk będzie mogło oglądać 44 tysiące kibiców. Obiekt zostanie oddany do użytku wiosną 2011 roku, czyli ponad rok przed rozpoczęciem mistrzostw Euro 2012.

Na skróty