2011-03-11

W Gdańsku wspólnie z Hiszpanami

Polsko-hiszpańskie konsorcjum z Hydrobudową Polska na czele wybuduje środkowy odcinek Trasy Słowackiego w Gdańsku za 129,3 mln zł netto.

 
Podpisaną w piątek, 11 marca, umowę Hydrobudowa Polska zrealizuje wspólnie z PBG, Aprivią oraz czołową hiszpańską firmą budowlaną Obrascón Huarte Lain. Aprivia, podobnie jak Hydrobudowa Polska, należy do grupy PBG. OHL to z kolei przyszły inwestor strategiczny HBP i Aprivii, z którym już teraz spółki współpracują przy pozyskiwaniu nowych zamówień.
 
Wartość kontraktu to 129,3 mln zł netto (ponad 159 mln zł brutto). Hydrobudowa Polska, PBG i Aprivia będą odpowiedzialne za wykonanie 50% zakresu prac, a pozostałe 50% przypadnie na partnera hiszpańskiego.
 
Zamawiającym jest Gmina Miasta Gdańska, reprezentowana przez spółkę Gdańskie Inwestycje Komunalne.
 
Trasa Słowackiego, łącząca gdańskie lotnisko z portem morskim, będzie liczyć około 10 km i będzie przebiegać obok budowanego przez HBP stadionu piłkarskiego PGE Arena Gdańsk, na którym rozegrane zostaną m.in. trzy mecze grupowe i ćwierćfinał mistrzostw Europy w 2012 r.
 
Ta kluczowa dla poprawy komunikacji w Gdańsku inwestycja została podzielona na cztery zadania. Zawarta w piątek przez konsorcjum HBP umowa dotyczy zadania nr 2 i obejmuje ponad 3,3-kilometrowy odcinek od ul. Potokowej do Al. Rzeczpospolitej (tzw. odcinek środkowy). Kontrakt, obok budowy dwujezdniowej trasy, obejmuje ponadto:
- budowę estakady nad Al. Grunwaldzką o długości 126 metrów,
- budowę wiaduktu nad torami PKP o długości 97 metrów,
- budowę trzech tuneli dla pieszych,
- przebudowę skrzyżowań i odcinków ulic bocznych,
- przebudowę infrastruktury podziemnej.
 
Konsorcjum zobowiązało się, że wykona zadanie w ciągu 20 miesięcy. Wcześniej – do końca maja 2012 r. – będzie gotowa przynajmniej jedna jezdnia trasy od ul. Potokowej do ul. Chrzanowskiego, co ułatwi mieszkańcom i kibicom komunikację z lotniskiem podczas rozgrywek Euro 2012.
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z wizualizacją Trasy Słowackiego przygotowaną przez Inwestora Zastępczego : Gdańskie Inwestycje Komunalne:
Wizualizacja Trasy Słowackiego w Gdańsku

Na skróty