2011-07-19

Przekazanie PGE Arena Gdańsk

Wybudowany przez konsorcjum Hydrobudowy Polska i ALPINE gdański stadion ma pozwolenie na użytkowanie.

 
Pozwolenie na użytkowanie to ostatni dokument, który był niezbędny do przekazania obiektu. Na PGE Arena Gdańsk, będącej jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie klasy elite, rozgrywane będą zarówno mecze ligowe, pucharowe, jak i spotkania międzynarodowe, w tym trzy mecze grupowe oraz ćwierćfinał podczas przyszłorocznego turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – UEFA Euro 2012.
 
We wtorek, 19 lipca, stadion został uroczyście przekazany inwestorowi – miastu Gdańsk, reprezentowanemu podczas realizacji inwestycji przez spółkę BIEG 2012, a niebawem gospodarzem obiektu zostanie Lechia Operator, spółka powiązana z klubem Lechia Gdańsk.
 
Gdański stadion został wybudowany na podstawie umowy zawartej w kwietniu 2009 roku przez konsorcjum utworzone przez Hydrobudowę Polska (lider), Hydrobudowę 9, oraz spółki z grupy ALPINE. Wszystkie główne prace budowlane zostały zakończone zgodnie z kontraktem wiosną tego roku i na przełomie kwietnia i maja obiekt został zgłoszony do odbiorów. Procedurom odbiorowym, prowadzonym przez nadzór budowlany, inspekcję pracy, inspekcję sanitarną oraz straż pożarną, towarzyszyły ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe oraz dostrajanie poszczególnych systemów. Wielotygodniowe, drobiazgowe kontrole i testy, które poprzedziły wydanie pozwolenia na użytkowanie, dają gwarancję, że stadion spełnia najostrzejsze normy bezpieczeństwa, a zarazem zapewni właściwy komfort ponad 42 tysiącom kibiców.
 
PGE Arena Gdańsk nie będzie przy tym jedynie obiektem sportowym, lecz również centrum rozrywki i biznesu – doskonałym miejscem do organizowania koncertów, sympozjów, konferencji oraz innych imprez.
 
Stadion w Gdańsku jest drugim ukończonym obiektem w Polsce, na którym rozgrywane będą mecze podczas Euro 2012, z trzech realizowanych przez konsorcja z udziałem Hydrobudowy Polska, PBG oraz ALPINE. Już w ubiegłym roku otwarty został Stadion Miejski w Poznaniu, a jesienią tego roku zakończy się budowa głównej polskiej areny powstającej z myślą o przyszłorocznym turnieju finałowym Mistrzostw Europy, czyli wielofunkcyjnego Stadionu Narodowego w Warszawie.
 
 
 

Na skróty