Kamień milowy na Stadionie Narodowym - Aktualności - HYDROBUDOWA POLSKA S.A.
2010-07-09

Kamień milowy na Stadionie Narodowym

W piątek, czyli trzy tygodnie przed terminem uzgodnionym z zamawiającym, osiągnięty został pierwszy cel kluczowy na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie.

Główna konstrukcja stalowa, która będzie utrzymywać linowy dach Stadionu Narodowego, jest już gotowa. W piątek zamontowany został ostatni z 72 elementów pierścienia ściskanego otaczającego nieckę areny. Pierścień podtrzymywany jest przez 72 słupy, każdy liczący około 30 metrów wysokości. Osiągnięty został tym samym pierwszy cel kluczowy (tzw. kamień milowy) na budowie największego z powstających w Polsce stadionów na Euro 2012.
 
Generalnemu wykonawcy Stadionu Narodowego, konsorcjum Alpine – Hydrobudowa Polska – PBG, oraz współpracującym z nim podwykonawcom, systematycznie udaje się nadrabiać czas stracony z powodu srogiej i długiej zimy. Przypomnijmy, że według ekspertyzy Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, wpływ wyjątkowo trudnych warunków podczas ostatniej zimy mógł się przełożyć na przesunięcie terminów budowy o łącznie 97 dni. Inwestor, Narodowe Centrum Sportu, zgodził się na wydłużenie czasu na wykonanie głównej konstrukcji stalowej o 57 dni, ustalając termin jej ukończenia na 31 lipca. Pełna mobilizacja wykonawców oraz bardzo dobra organizacja i koordynacja robót pozwoliła osiągnąć pierwszy cel kluczowy trzy tygodnie przed tą datą.
 
Na finiszu jest też budowa żelbetowej niecki stadionu. Montaż prefabrykowanych trybun zakończy się jeszcze w lipcu. Bardzo zaawansowane są również przygotowania do montażu pozostałych elementów konstrukcji stalowej: zastrzałów i odciągów. Odciągi to najdłuższe, blisko 60-metrowe elementy, które są scalane na placu budowy w pobliżu miejsca montażu.
 
Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie zostanie ukończona w połowie przyszłego roku. Umowa przewiduje jeszcze dwa kluczowe terminy pośrednie: w listopadzie 2010 r. uruchomiona ma zostać podstawowa instalacja grzewcza, dzięki czemu zimą możliwe będzie prowadzenie prac instalacyjnych i wykończeniowych wewnątrz obiektu, a na styczeń 2011 r. zaplanowano rozpięcie konstrukcji linowej dachu.
 

Na skróty