2012-05-23

Hydrobudowa Polska zbuduje stadion w Białymstoku

Hydrobudowa Polska wraz z PBG i hiszpańskim Obrascon Huarte Lain (OHL) podpisała umowę na budowę stadionu piłkarskiego w Białymstoku. Prace potrwają 21 miesięcy, a wartość netto podpisanego kontraktu wynosi 206,5 mln zł. Na Grupę PBG przypada połowa zakresu robót.

 

 

Grupa PBG, a w szczególności Hydrobudowa Polska, posiada unikalne na polskim rynku doświadczenie w budowie stadionów. Dotychczas braliśmy udział między innymi przy budowie trzech aren na EURO 2012: w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie – wskazał Jerzy Ciechanowski, prezes Hydrobudowy Polska. – Kontrakt w Białymstoku jest dowodem na to, że polski rynek budowlany, w tym również budowa obiektów sportowych, nie kończy się na pracach związanych z EURO 2012. Liczymy na dużą liczbę mniejszych kontraktów – dodał prezes Ciechanowski.

 

Priorytetowym obszarem działalności Grupy PBG jest sektor budownictwa energetycznego, ropy i gazu. Strategia zakłada również selektywny dobór kontraktów z innych obszarów rynku budowlanego. Zlecenie w Białymstoku jest tego przykładem. Dzięki doświadczeniu przy budowie podobnych obiektów kontrakt ten powinien pozwolić na wypracowanie marży na satysfakcjonującym poziomie.

 

W ciągu 9 miesięcy od podpisania umowy zostanie wykonany pierwszy etap prac polegający na dokończeniu budowy zachodniej części stadionu zaczętej przez poprzedniego wykonawcę. Budowa całego stadionu zostanie zakończona 21 miesięcy po podpisaniu umowy.

 

Stadion w Białymstoku, który będzie mógł pomieścić ponad 22 tys. widzów, został zaprojektowany w pracowni APA Kuryłowicz & Associates. Stadion zaprojektowano jako zwartą bryłę mieszczącą istniejące pełnowymiarowe boisko, widownię i funkcje pomocnicze. Widownia będzie w całości zadaszona. Łączna powierzchni użytkowa obiektu wyniesie 25 tys. mkw. Wokół stadionu powstanie niezbędna infrastruktura m.in. parking na ponad 1.000 pojazdów oraz boisko treningowe. Inwestorem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku.

 

Wg stanu na koniec I kwartału 2012 r., łączna wartość portfela zamówień Grupy Hydrobudowy Polska wynosiła ponad 1,8 mld zł.

Na skróty