2011-11-28

Drążenie tunelu pod Wisłą zakończone

Należąca do PRG Metro tarcza TBM (Tunnel Boring Machine) zakończyła pracę, polegającą na wykonaniu tunelu pod Wisłą o długości 1300 metrów i średnicy wewnętrznej 4,5 metra. Jest on kluczowym elementem powstającego systemu przesyłu ścieków z lewobrzeżnych dzielnic Warszawy do oczyszczalni ścieków Czajka, zlokalizowanej po prawej stronie rzeki.

 

Zadanie to na zlecenie warszawskiego MPWiK realizuje konsorcjum w składzie: PRG Metro (lider), Hydrobudowa 9, Hydrobudowa Polska i Infra. PRG Metro i Hydrobudowa 9 należą do GK Hydrobudowy Polska, która z kolei jest częścią Grupy PBG. Maszynę drążącą tunel przygotowała firma Herrenknecht ze Schwanau w Niemczech.

 

Technologia TBM została wykorzystana po raz pierwszy na polskim rynku przy realizacji tej inwestycji. Pozwala ona drążyć tunel w różnych warunkach hydrogeologicznych i jednocześnie wznosić jego obudowę (z zastosowaniem tzw. tubingów, czyli żelbetowych pierścieni), a przy tym ingerencja w środowisko naturalne jest ograniczona do minimum. Maksymalna prędkość drążenia, jaką udało się uzyskać specjalistom z PRG Metro, to niemal 29 metrów na dobę. Dla porównania, średnia prędkość wiercenia I linii warszawskiego metra (wykonywanej przez PRG Metro pod koniec ubiegłego i na początku tego wieku) wynosiła zaledwie 2 metry na dobę.

 

W tunelu pod Wisłą poprowadzone zostaną dwie nitki rurociągów o średnicy 1,6 metra każda. Znajdzie się w nim również torowisko dla kolejki serwisowej, systemy wentylacji, telewizji dozorowanej i inne instalacje. Kontrakt obejmuje ponadto wykonanie obiektów Zakładu Farysa oraz Zakładu Świderska. Całkowite ukończenie inwestycji zaplanowane jest na wrzesień 2012 roku.

 

Wartość kontraktu realizowanego przez spółki z grupy Hydrobudowy Polska na rzecz warszawskiego MPWiK, uwzględniając zawarte aneksy, wynosi ponad 163 mln zł netto.

 

Więcej informacji o inwestycji można znaleźć na stronach: www.mpwik.com.pl oraz www.kolektorczajka.pl

 

Na skróty