2011-04-07

Budowa hali w Toruniu może startować

Portfel zamówień Hydrobudowy Polska powiększył się o kolejny „sportowy” kontrakt. Razem z PBG spółka wybuduje wielofunkcyjną halę w Toruniu za 99 mln zł netto.

W czwartek, 7 kwietnia, podpisana została umowa na budowę hali sportowo-widowiskowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Bema w Toruniu. Kontrakt o wartości 99 mln zł netto (121,8 mln zł brutto) zrealizuje konsorcjum, na czele którego stanęła Hydrobudowa Polska, a partnerować jej będzie większościowy akcjonariusz, czyli PBG. Spółki będą odpowiedzialne za wykonanie po 50% prac przewidzianych w umowie , zgodnie z którą hala ma być ukończona w ciągu 550 dni, licząc od zawarcia kontraktu, czyli do października 2012 roku. Do połowy grudnia przyszłego roku wykonawca będzie mieć natomiast czas na zagospodarowanie zieleni wokół obiektu.

Celem inwestycji realizowanej przy ul. Bema w Toruniu jest stworzenie ośrodka pełniącego zarówno funkcję obiektu treningowego, jak i miejsca organizacji różnych imprez sportowych, kulturalno-rozrywkowych (np. koncertów) oraz o charakterze targowym.
 
W toruńskiej hali znajdą się między innymi:
- główna arena lekkoatletyczna, wyposażona m.in. w 6-torową bieżnię o długości 200 metrów, która będzie mogła być przystosowana do innych funkcji (boiska do siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa czy hokeja),
- sala treningowa o wymiarach mieszczących boisko do piłki ręcznej, a także ściankę wspinaczkową o długości blisko 30 metrów i 14 metrów wysokości,
- sala sztuk walki,
- siłownia,
- szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych,
- ambulatorium,
- gabinety odnowy biologicznej.
 
Dzięki przyjętym rozwiązaniom, spełniającym najwyższe wymogi jakościowe, odpowiedniej liczby miejsc na trybunach oraz możliwości transmisji telewizyjnych, obiekt będzie mógł gościć zawody i turnieje o randze międzynarodowej. W obiekcie zaplanowano także zaplecze administracyjno-hotelowe oraz powierzchnie dla funkcji komercyjnych, takich jak restauracja i kręgielnia.
 
W hali przewidziano 6248 miejsc dla kibiców (nie licząc stanowisk komentatorskich i miejsc VIP), z czego 5192 na trybunach stałych i 1056 na trybunach rozstawianych. Imprezy o charakterze widowiskowym będą mogły pomieścić dodatkową liczbę około 3 tysięcy miejsc, dzięki rozstawieniu krzeseł na płycie areny lub wydzieleniu sektorów z miejscami stojącymi.
 
Charakterystycznym elementem zaprojektowanego obiektu, podkreślającym jego nowoczesność, będzie monumentalna elewacja z systemem punktowego oświetlenia LED. Stworzony w ten sposób ogromny ekran multimedialny będzie mógł pełnić funkcje informacyjne podczas rozgrywek sportowych, jak również powierzchni reklamowej.
 
 
 

 

 

Na skróty